HABERLER

E-TİCARET HIZLA YAYGINLAŞIYOR

Türkiye'de her 5 kişiden biri internet üzerinden alışveriş yapıyor. E-ticarete olan bu ilgi, pazarlama yapan firmalar açısından internet üzerinden tanıtım yapmayı daha cazip hale getiriyor. Böylece firmalar, tanıtım bütçesi hazırlarken dijital platformlara ve sosyal medyaya daha çok yer vermek zorunda hissediyorlar kendilerini. Zira bu mecralar hem daha etkin hem de ekonomik. Türkiye’deki bu dinamizm yabancı firmaların da ilgisini çekiyor.

E-ticaret ve banka kartı kullanımı, bu yılın ilk 9 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 52 oranında arttı.
Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerine göre, 2011'in ilk 9 aylık döneminde kredi kartları ile e-ticaret sitelerinden yapılan harcamalara bakıldığında, hizmet sektörü başı çekiyor.
Eylül ayı sonu itibariyle yerli ve yabancı kredi kartı ile farklı e-ticaret sitelerinden yapılan harcamaların cirosu, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 52 oranında arttı. Bu dönemde yaklaşık 17 milyar liralık işlem yapıldı. Aynı dönemde gerçekleşen işlem adedi ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 37 artarak 91 milyon oldu.
Türkiye'de her 5 kişiden biri internet üzerinden alışveriş yapıyor. Türkiye'de e-ticaret cirolarındaki bu artış birçok uluslararası finans kuruluşu tarafından ilgiyle izleniyor.

"Türkiye, en hızlı büyüyen pazarlardan biri"
2011'in ilk 9 ayındaki büyüme oranı ile Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından biri.
E-ticaret siteleri üzerinde gerçekleşen alışveriş, güvenlik önlemleri arttıkça daha da yaygınlaşacak.

Tarih: 18.11.2011

» 

Tüm Haberler