HABERLER

GENÇLERE REKLAM YAPMAYIN

Genç bir nüfus yapısına sahip Türkiye'de, işletmeler açısından gençliğin beklentilerini ve eğilimlerini doğru algılayabilmek büyük önem taşıyor. Ürünlerini gençlere satmak isteyen şirketler, klasik pazarlama yöntemlerinin ötesine geçerek, yeni neslin davranış biçimlerini algılamaya çalışıyor.Youth Republic ajans başkanı olan Serhat Gürcü, gençlerin anlaşılması, takip edilmesi ve yakalanması zor bir hedef kitle olduğunu, markaların bu yolda önemli çabalar harcadığını söylüyor: “Burada tek bir genç profilinden bahsedemiyoruz. Aynı değiller, çok hızlı değişiyorlar, çevrelerini hemen etkiliyorlar. Birçok marka, onları “trend belirleyici olarak” konumluyor ve stratejilerini buna göre hazırlıyor.”


Gençlere ulaşmanın en etkili yolu;  kulaktan kulağa pazarlama, internet ve promosyonlar olduğundan bahseden Gürcü: “Küresel gençlik zirvesinde yer alan, gençlik pazarlaması alanında dünyanın önde gelen şirketleri, ajanslar ve sivil toplum kuruluşları bu yıl da benzer düşünceleri birbirleri ile paylaştılar. Temelde altı çizilen görüş şuydu: Eski dünyanın iletişim kurma alışkanlıklarını bir kenara bırakın. Gençlere reklam yapmayın. Sosyal medya sayesinde kendilerini dünyaya açtılar artık hayatlarına dahil olma zamanı! Gençlik Pazarlamasında 2012'nin en önemli trendlerini özetleyecek bir cümle ne olurdu diye düşündüğümde aklımdan bunlar geçiyor ve aslında ana trend belli: ONLARA DEĞİL ONLARLA !” sözleri ile yeni pazarlama trenlerini açıklıyor.


"Tok misafir ağırlamak zordur" derler. Günümüzde geçler çok erken yaşta markalara ve mesajlarına doyuyorlar ve bir noktadan sonra çok daha fazla beklenti geliştiriyorlar. Bir marka bu beklentileri karşılamak için yenilense bile yeni bir ürünü sadece yeni olduğu için almıyorlar, önce marka değerleri konusunda ikna olmaları gerekiyor. Otantik, kişiliği olan, aksiyonları ve vaatleri tutarlı olan markalar günümüz gençleri için öne çıkıyor ama başarıyı garantilemiyor. Bir gencin hayatına dahil olmak için vakit geçirmek isteyecekleri bir deneyim tasarlamak ve onlarla "sosyalleşmek" gerekiyor.”

 

GENÇLİK PAZARINDAKİ TRENDLER

Günümüzde hızla değişen trendleri takip etmek, gençler için çok zor değil. İnterneti aktif olarak kullanan yeni jenerasyon, herhangi bir sosyal ağ aracılığıyla son trendlerden haberdar olabiliyorlar. Bugün Türkiye'de 15-25 yaş arasında yaklaşık 16 milyon genç bulunduğunu, markalar önce üniversite öğrencilerinin değerini keşfetip ve onlara yönelik pazarlama yaptılarını vurgulayan Serhat Gürcü,sözlerine şu cümlerle devam etti: “Dünyada ise olay lise öğrencileri ekseninde devam ediyordu. Bu anlamlıydı zira 14 yaşındaki bir gencin marka ile olan ilişkisi 19 yaşındaki bir geçten farklı olabiliyor. Markalar ne kadar erken etkileşime başlarlarsa o kadar avantaj elde ediyorlar. Teen Marketing'in göbeğinde lise öğrencileri var. Türkiye'de yaklaşık 5 Milyon Lise öğrencisi var. Markalar herzamanki gibi gençlik iletişiminde event marketing, guerilla marketing ve sosyal medyayı öne çıkarıyor olacaklar.”

 

PAZARLAMADA KUŞAK ÇATIŞMASI

Pazarlamada kuşak çatışması yaşandığından söz eden Gürcü, önceki jenerasyonun tek yönlü iletişimi bildikleri onu kampanyalarında uyguladıklarını ama bugünkü durumun farklı olduğunu artık hedef kitle ile bağ kurabilmek için çift yönlü iletişim planları hazırlanması gerektiğini söylüyor. ”Eski jenerasyon kitle odaklı konvansiyonel iletişim alışkanlığı ile iletişim yatırımların büyük çoğunluğunu hala TV gibi klasik kanallar üzerine yapıyor, yeni jenerasyon özellikle gençlik hedef kitlesi söz konusu olduğunda iletişim yatırımlarını dijital ve deneysel pazarlamaya kaydırmak istiyor ki bu da gençlik iletişimi için çok doğru bir yatırım kararı.”

 

YENİ TREND İNTERNETTE SOSYALLEŞMEK

Türkiye’nin hemen her yerinden lise ve üniversitelilerden oluşan bir gençlik network’ünü yöneten Youth Republic’in ajans başkanı Serhat Gürcü, günümüzde markaların gençlik alt markaları ve gençlik platformları oluşturma eğiliminde olduklarına dikkat çekiyor. Topluluk oluşturma ve yönetmenin uzmanlık isteyen bir iş olduğunu belirten Gürcü, “Bu işi gençlik pazarlamasındaki en önemli trendlerden biri olarak görüyoruz” diyor.


“‘İnternet çocukları’ olarak adlandırılan milenyum kuşağının (1994-2003 arası doğumlular) özellikleri bu trendi yaratan en önemli etkenlerden... Çünkü bu kuşağın temsilcileri, her şeyi bir arada yaşıyor ve aynı anda yapıyor. Markaların çok farkındalar ve teknolojisiz bir hayat bilmiyorlar. Yine çok erken yaşta markalara ve mesajlarına doyuyorlar. Ve bir noktadan sonra çok daha fazla beklenti geliştiriyorlar. Bir marka bu beklentileri karşılamak için yenilense bile, bu gençler yeni ürünü sadece yeni olduğu için almıyor. Çünkü önce marka değerleri konusunda ikna olmaları gerekiyor.”


Youth Republic Ajans Başkanı Serhat Gürcü de sosyal medyanın iş yapış biçimlerini kökten değiştireceğine inanıyor. Şu anda daha birinci fazda olunduğunu düşünen Gürcü’nün değerlendirme ve öngörüleri şöyle: “Tüm markalar çeşitli yöntemlerle beğeni ve hayran toplama yarışında. Bu yıldan itibaren bu hayranlarla ne yapacakları meselesi gündeme gelecek ve o noktada hedef kitleyi çok iyi tanımak gerekiyor. Sosyal medyanın çift yönlü etkileşim, birlikte tasarım ve gençlerin hayatına dahil olma anlamında önemli rolü olacak.”

Kaynak: Bu röportaj, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için, Dünya Gazetesi’nden derlenmiştir.

Tarih: 26.04.2012

» 

Tüm Haberler