HABERLER

İZİNLİ PAZARLAMA ZORUNLU HALE GELDİ

Şirketler, rastgele SMS ve e-posta artık gönderemiyor

Yürürlüğe giren kanunla, şirketler sadece onayını aldıkları tüketicilere bilgilendirme amaçlı SMS ve e-posta gönderebiliyor.

Şirketlerin reklam ve pazarlama için vatandaşın cep telefonuna kısa mesaj atarak ve e-posta yoluyla bilgi bombardımanına tutarak rahatsız etmesinin önüne geçiliyor. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı’na göre öncelikli olarak ticarî amaçlı elektronik iletiler alıcılara, ancak önceden onayları alınmak suretiyle gönderiliyor. Kullanıcıların iletişim bilgileri, onay alındıktan sonra pazarlama amaçlı haber ve iletiler için kullanılması sağlanıyor.

Elektronik ticareti yeniden düzenleyen tasarı metninde bu tür haberleşmenin ve iletilerin engellenmesine yönelik yer alan üç madde dikkat çekiyor. Ticarî elektronik ileti gönderme şartına yönelik düzenlenen maddede, “Ticarî elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilir.” ifadelerine yer veriliyor. Taslakta yer alan bir diğer madde ise ticari elektronik iletinin içeriğinin alıcıdan alınan onaya uygun olması. Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticarî elektronik iletileri almayıreddedebilir. Hizmet sağlayıcı, ret bildiriminin, elektronik iletişim araçlarıyla kolay ve ücretsiz olarak iletilmesini sağlamakla ve gönderdiği iletide buna ilişkin bilgileri sunmakla yükümlü. Talebin ulaşmasını müteakiben hizmet sağlayıcının üç iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durdurması gerekiyor.

Bu şekilde rastgele mail ve SMS gönderimleri yasaklanıyor. Buna alternatif olarak ise izinli pazarlama yöntemleri gösteriliyor. Bu ihtiyacı yıllar öncesinde öngören Portal Reklam, izinli pazarlama için gerekli altyapıyı müşterilerine sunuyor. Üstelik sadece belirlenen kriterlere uygun kişilere gönderilen mailler ile hedef kitleye nokta atışı yapılabiliyor. Belirlenen özelliklerdeki kişilere gönderilen mailler ulaşan kişi başına ücretlendirildiği gibi “junk ya da spam” süzgecinden geçip direk gelen kutusuna düşüyor. Böylece gönderilen mailin okunup okunmadığı konusunda kaygı da ortadan kalkıyor.


Portal Reklam ayrıca farklı segmentlerde hizmet veren, farklı sektörlere ve buna bağlı olarak farklı hedef kitlelere hitap eden portallara yönelik banner alanlarını kiralıyor. Aynı zamanda internet reklamcılığının vazgeçilmezi olan banner’lar tasarlıyor. İş ortağının vereceği banner reklamın, nasıl ve ne şekilde konumlanması gerektiğine karar veriyor, ona göre bir strateji uyguluyor. Portal Reklam, Marka Danışmanlığı ile birlikte Internet Stratejileri hakkında danışmanlık yapıyor. Bütünleşik pazarlama iletişiminin bir yansıması olarak Portal Reklam, reklamı ve PR’ı bir arada ele alıyor ve banner’larını yayınladığı markaya ücretsiz basın bülteni ve haber desteği de sağlıyor. 

Tarih: 13.02.2013

» 

Tüm Haberler