HABERLER

Dünyada E-Ticaretin Hacmi 2020'de 3 Trilyon Dolar Olacak


 The Boston Consulting Group (BCG) Kıdemli Proje Yöneticisi Ozan Özaşkınlı, dünyada internet penetrasyonunun çok hızlı geliştiğini, şu anda iki kullanıcıdan birinin internete erişimi olduğunu belirterek, "2012 yılında 0,6 trilyon dolar olan e-ticaret, artık 1,6 trilyon dolar seviyesinde. 2020'de 3 trilyon dolara çıkmasını bekliyoruz." dedi.

"Dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücü: e-Ticaret" raporunun tanıtım toplantısında "Dünyada Dijital Ekonominin Gelişimi" başlıklı bir sunum yapan Özaşkınlı, dünyada e-ticaretin büyümeye devam ettiğini ve daha da büyüyeceğini ifade etti.

Özaşkınlı, "Türkiye'de e-ticaret dünya ortalamasından çok daha hızlı bir şekilde büyüyor ama hala hak ettiği yeri alabilmiş değil. Çok büyük bir potansiyel var. Yapılması gereken geliştirme alanları fazla seviyede. Bundan sonra klasik perakende ve KOBİ'lerin e-ticarete katılımını daha fazla artırmamız gerekiyor." diye konuştu.

Dünyada internet penetrasyonunun çok hızlı geliştiğini ve şu anda iki kullanıcıdan birinin internete erişimi olduğunu belirten Özaşkınlı, "e-ticaret dünyada çok hızlı büyüyor. 2012 yılında 0,6 trilyon dolar olan e-ticaret, artık 1,6 trilyon dolar seviyesinde. 2020'de 3 trilyon dolara çıkmasını bekliyoruz. Buradaki büyüme çok hızlı ama toplam perakendeye baktığımızda e-ticaret 2020 yılında yüzde 12 seviyelerinde olacak. Dolayısıyla çok daha hızlı büyüme potansiyelinin olduğu ortada." ifadelerini kullandı.

Gelişen e-ticarette pazar yerleri ve sınır ötesi ticaretin önemli konular olduğunu vurgulayan Özaşkınlı, bugün e-ticaretteki payı 400 milyon dolar olan sınır ötesi ticaretin, 2020'de 2,5 kat artarak 1 trilyon dolara ulaşmasının hedeflendiğini kaydetti. 

Tarih: 26.12.2017

» 

Tüm Haberler